Bosna Hersek
Prof. Dr. Cemalettin Latiç
Bosna Hersek
1957 yılında Gornji Vakuf, Bosna-Hersek’te dünyaya geldi. Latiç, lisans eğitimini Saraybosna Üniversitesi'nde İslami Araştırmalar ve Felsefe Fakültelerinde tamamladı. Lisansüstü eğitimini ise Dünya Edebiyatı alanında Zagreb Üniversitesi Felsefe Fakültesi’nde tamamladı. Doktorasını Kur’an’ın mucizevi dilbilimsel ve biçimsel niteliği (i'caz) üzerine yazdığı tezi ile Saraybosna Üniversitesi, İslami Araştırmalar Fakültesi'nde yaptı. Latiç, Saraybosna Üniversitesi, İslami Araştırmalar Fakültesi'nde tefsir profesörlüğü ve İkbal Kürsüsü Başkanlığı yapmaktadır. Arapça, İngilizce ve İspanyolcadaki çalışmalarıyla tanınmış bir çevirmendir. Prof. Dr. Latiç özellikle dini şiirleriyle tanınır ve bu durum kendisine “Boşnak Yunus Emre” lakabını kazandırmıştır. Süleyman Çelebi’yi örnek alarak, mesnevi türünde Boşnakça Mevlid-i Şerif yazmıştır. Şiir çalışmalarıyla Bosna’nın en saygın ödüllerini ve 2016’de Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali, 2017'de Necip Fazıl Kısakürek Uluslararası Kültür Sanat ödülünü kazanmıştır.

Şiir kitapları

  • Mejtaš i vodica (Mejtaš ve Su)
  • Srebrena česma (Gümüş Çeşme)
  • Srebrenički Inferno (Srebrenitsa Cehennemi)
  • Dome Davudov (Davud’un Evi)
  • Škripa vratnica (Kapı Gıcırtısı)
  • Škripa vratnica (Kapı Gıcırtısı)
  • Careve oči (Çar'ın Gözleri)
  • Ja sam tavus ašikane (Ben Bir Âşık Tavuskuşuyum) Divan.

Göklerdeki Şair

Gölgenin küçüldüğü yerde ve anda, Onu sardığında,

Semaya, semaya, semaya...

Mavi, beyaz ve sarı bir sonsuzluğa uçmaya çektiği hasret, Sultanı yolculuğuna uğurlaması gerekir diye Ormanın tamamı silkelenir elbet!

Gözlemini bitirir bitirmez havaya yükselir, Kaşlarını çatmış, kibirlidir.

Sinesi götürdüğü kadar İlk tavâfını kuşatır, Hükmettiği topraklar kadar Ufuklar da yayılır... Yüksekliğe ve rüzgara kafa tutar, Tavâfını öteki anda, İlk kozmik küresinin tabanına sarar...

O anda kaybolur, Çünkü Güneş ile dağlar Onunla yüzmeye başlar...

Tavâf etmenin içip zevkini Yudum yudum doyduğunda, Neşe içinde feryâd eder, Çünkü yalnız Biri var o anda, Kendinden hür, kendinden ekber.