New to site?


Login

Lost password? (X)

Already have an account?


Signup

(X)

Festival Hakkında

İlçemiz Sultanbeyli’nin kültürel anlamda bir marka şehir olmasında büyük bir katkı sunan Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivalimizin VII’ncisine hazırlanıyoruz.

Festivalimizi yakından takip eden hemşerilerimizin çok iyi bildiği gibi, bir süredir festivalimiz bir tema üzerinden organize edilmektedir. Bu yıl da bu geleneğe uyarak “Balkan Esintisi”ni tema olarak belirledik.

Balkanları tema olarak seçmemiz elbette bir tesadüf değildir. Balkanlar; Türk mimarisi, Türk kültürü, Türk gelenekleri ile bezenmiş bir coğrafyadır. Fethedildikleri günden beri Türk kültürünü besleyen Balkan coğrafyası, zaman içinde siyasi bağımsızlığını ilan etmiş olsa bile kültürel olarak bağlarımız hiç kopmamıştır. Bu, bu gün de böyledir.

Balkanlarda yaşayan, Balkanların sorunlarını çok iyi bilen ve bu sorunlara çözüm arayan; şiirleriyle bir dostluk köprüsü kuran şairlerimizi bu festival aracılığı ile Sultanbeyli’de ağırlayacağız. Festivalimiz Yunanistan, Bulgaristan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Romanya, Sırbistan, Kosova, Hırvatistan, Kuzey Makedonya ve Karadağ’dan oluşan 10 balkan ülkesinin şairlerini siz değerli şiir dostlarıyla buluşturuyor.

Üç gün boyunca düzenlenen etkinliklerle misafir şairlerimiz Türkiyeli şair dostlarımızla birlikte şehrimizin sokaklarına şiirin büyüleyici kokusunu taşıyacaklardır. Sadece açılış ve kapanış programlarında şiir okumakla yetinmeyen şairlerimiz her yıl olduğu gibi bu yıl da sevgili gençlerimizi okullarında ziyaret ederek onlarla şiire, sanata ve hayata dair söyleşecekler ve düşünce dünyalarında yeni ufuklar açacaklardır. Ve inşallah gençlerimiz bu etkinlikler vesilesiyle Balkanlara karşı daha duyarlı hale gelecek; Balkanlarla ortak bağlarımız bu sayede daha da güçlenecektir.

Festivalimiz, şimdiden halkımıza hayırlı olsun.