New to site?


Login

Lost password? (X)

Already have an account?


Signup

(X)

Başkan'ın Mesajı

SUNUŞ

Vlll. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali vesilesiyle tekrar merhaba.

Sultanbeyli Belediyesi olarak 2012 yılında, uluslararası bir edebiyat ve sanat organizasyonu olarak başlatmış olduğumuz şiir festivalimize kaldığımız yerden devam ediyoruz.  Son beş yıldır belli bir tema etrafında yapılmakta olan festivalimizin, 2021 yılının Yunus Emre Yılı olarak ilan edilmesinden ilham alınarak, bu yıl ki teması “Yunus Emre” olarak belirlenmiştir.

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki şiir, bizim milletimizin en önemli kurucu unsurlarından biridir. Tam da bu gerekçeden hareketle milletimizi millet yapan onun manevi kimliğinin en güçlü ifadesi olan şiirle halkımıza her yıl sesleniyoruz. Şiirle yüreklerimiz birbirine kaynıyor, aynı bayrağın altında birlik olmanın kıvancını yaşıyoruz. 

İstanbulensis şiir festivali yıllardır düzenlemiş olduğu uluslararası festivallerde kadim dönemlerden beri önemini ve etkileyiciliğini hiç yitirmeden şiirin bu boyutuyla seslendirdiği bir bağlam oluşturmaktadır.  Her yıl belirlemiş olduğu temalarla duruşunu açıkça ortaya koymaktadır. Tek amacımız, festivalimizin hem bu topraklarda birlik ve beraberliği mayalayan şiirin etkisini güçlendirmesine hem de medeniyetimizin kurucu şahsiyetlerinin bugüne ulaşan ışığını güçlendirerek evrensel bir boyut kazanmasına hizmet etmesidir.

Evet, Yunus Emre, kurucu bir şairdir. Türkçenin kurucu şairidir adeta ve yüzyıllar boyunca kendisinden sonra gelen şairleri hem diliyle hem de verdiği mesajlarıyla emzirmiş, büyütmüş ve koca bir Türk edebiyatının yeşermesine büyük bir katkı sunmuştur. 

Festivalimizin, Yunus Emre’nin yeniden okunması ve sahih bir şekilde anlaşılmasına katkı sunmasını umut ediyorum. İnşallah Yunus, başka ülkelerde de hakkıyla tanınmaya başlar ve onun söylediği büyük kardeşlik türküsü dünya barışına bir nebze de olsa fayda sağlar.

Dünyanın dört bir yanından davet ettiğimiz şairlerle şiirin etkisini kitlelere yaymayı başardığımızdan dolayı mutluyum. Daha önceki yıllarda salonlarda, okullarda ve zaman zaman da açık havada yaptığımız etkinliklerle birçok kişiye ulaşmayı başardık. Festival kitabımızla da programlarımıza katılamayan edebiyat severlere ulaştık. Oysa bu yıl salgın nedeniyle-festival kitabı hariç, bu tip etkinlikleri yapma imkanımız maalesef yok. Ama her darlığın büyük bir varlığa kapı açabileceğini de bu vesile ile görmüş olduk. Salgın nedeniyle dijital olanakları kullanarak insanımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Şunu belirtmem gerekir ki aslında bu zorunluluk daha önceki yıllara kıyasla yüzlerce kat daha büyük bir kitleye ulaşabilmemizin de yolunu açmaktadır.

Küresel bir kriz olarak etkisini sürdürmekte olan Covid-19 salgını sebebiyle festival etkinlikleri dijital platformlarda, sosyal mecralarda yayınlanacak şekilde planlanmıştır. Sadece açılış ve kapanış programları bu mecraların yanı sıra salgın kurallarına uyarak çok az sayıda davetli ile gerçekleştirilecektir. 

Çok farklı etkinliklerin tasarlandığı festivalde açılış ve kapanış programları, şiir ve söyleşi etkinlikleri, Yunus Emre oturumları yer almaktadır. Bu yıl önceki yıllardan farklı olarak program çeşitliliğini oldukça artırdık. Dolayısıyla bu etkinliklerin yanı sıra Halkımızın katılımına açık Yunus Emre’nin şiirlerini okuma yarışması yaptık. Bizim Yunus’u ve onun kardeşlik mesajını daha büyük kitlelere ulaştırmayı hedefliyoruz.  

VIII. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali, 25-29 Mayıs tarihlerinde beş gün sürecek olan bir dizi edebi ve sanatsal etkinliği içermektedir. Festivalde 10’u yurtdışından olmak üzere toplam 20 şair katılım sağlayacaktır. 

Son olarak, Günümüzde Emperyalist güçlerin yol açtığı savaşların, işgallerin, insan kıyımlarının, göç trajedilerinin, sosyal-kültürel ve ekonomik yıkımların karşısında insan onurunu savunan neredeyse tek ülke olan Türkiye Cumhuriyeti’nin sahici duruşuna, insan merkezli politikalarına bu yıl da Yunus Emre temasıyla katkıda bulunmak amacıyla Sultanbeyli Belediyesi olarak elimizden geleni yapmaya çalıştığımızı belirtmek istiyorum. 

Milletimize hayırlı olsun.

Hüseyin KESKİN

Belediye Başkanı